Blog,  Nezaradené

Aká je normálna cena za svadobného fotografa?

Aká je normálna cena za svadobného fotografa? Túto otázku sa opýta pred svadbou asi každá nevesta. A možno nie každá. Aj keď mám taký pocit, že cena je pre páry vždy ako kritérium číslo jedna pri výbere svadobného fotgrafa. Čo nie je veľmi dobré, pretože mnoho párov chce ušetriť práve tu a vyberá si čo najlacnejšieho fotografa. A následne zostanú po svadbe smutné. Žiaľ, pred svadbou nemajú veľakrát o fotografiách predstavu a tak volajú na svadbu niekoho blízkeho, kto má aké také skúsenosti s fotením.

Poznám to. Neraz za mnou prišli študenti fotografie, alebo grafického dizajnu, už v prvom ročníku, aby som im povedal, ako majú nafotiť svadbu niekoho blízkeho. Nikdy neviem, čo im mám vtedy povedať. Navyše viem, že majú najlacnejší fotoaparát s najhorším objektívom. Vždy sa v takej situácii chcem rozplakať. Tam sa ale nedá niečo poradiť. Poviem im nech si kúpia druhú batériu a že sa za nich budem modliť.

Komu teda dať nafotiť svadbu?

Verím ale, že sú aj páry, ktoré chcú mať predovšetkým peknú spomienku na svoj najkrajší deň v živote. Ktorým nejde ani tak o cenu ako o to, aby boli s fotografiami spokojné. A jasné. Aj keď si zavoláte profesionálneho fotografa, môže sa stať, že nebudete s niečím spokojní. Ale pravdepodobnosť toho, že sa tak stane bude určite menšia s pribúdajúcimi skúsenosťami fotografa.

Podľa čoho ale poznám dobrého fotografa? Podľa čoho viem, že je cena za svadobného fotografa primeraná? Prečo si niekto pýta za fotenie 300€, niekto 600€ a niekto 900€? Pre všetky páry, ktoré si hľadajú svadobného fotografa som vyrobil túto infografiku. Rozdelil som svadobných fotografov do štyroch kategórií. Krátkym popisom k jednotlivým tipom by som vám chcel pomôcť s výberom. Aby ste nehľadeli len na cenu, ale aj na výsledok.

rozdelenie svadobných fotografov podľa ceny

Ospravedlňujem sa, ak som niekoho z fotografov urazil. Infografiku som robil s dobrým úmyslom pomôcť párom, ktoré hľadajú fotografa. Som si vedomý toho, že každý fotograf musí nejako začať (sám som prešiel takmer všetkými fázami). Aj študent. Myslím si, že ak chce niekto začať fotiť svadby, mal by sa predovšetkým učiť od niekoho skúseného. Teda ísť fotiť svadbu ako druhý fotograf a všímať si hlavného fotografa. Prípadne mu za to aj zaplatiť v rámci workshopu. Naučí sa tým viac, ako na dvadsiatich svojich svadbách a nikomu tým nepokazí svadobné fotografie.

Na záver by som chel napísať, že podľa mňa sú najdôležitejším kritériom pri výbere fotografa referencie. Píšu ich ľudia, ktorí s fotografom majú dobré, alebo aj nie dobré skúsenosti a ak sú to navyše vaši známi, ktorým veríte, tak nie je o čom. I keď samozrejme by sa vám aj fotografie daného fotografa mali páčiť. Veď o tom to predsa je.